Publikace: Rozhovor Jana Franka s Petrem Hamplem

Přestali nám vládnout lidé z masa a kostí, moci se zmocnili potírači a usměrňovači všeho přirozeného, co v člověku je: byrokraté neboli „nová aristokracie“. Nejde tu o ideologii, nýbrž o obtížně zastavitelný mechanismus, který už nezná pojem odpovědnosti. Jím určovaná pravidla již nejsou legitimní… Strhující rozhovor s duchovním otcem českých huntingtonologů nad poselstvím jeho bestselleru Prolomení hradeb.
19. 9. 2018 20:00 | Link: http://www.stret-civilizaci.cz/node/872

Na začátku tvé knihy Prolomení hradeb hovoříš o tom, jak mozek připouští a hlavně vytěsňuje informace podle kritérií zdánlivé naléhavosti. Kdy a jak začal ten tvůj připouštět, že se děje to, o čem je vlastně celá tvá kniha: rychlé rozkládání západní civilizace?

Pokusím se to upřesnit. Pocit rozkladu civilizace je všudypřítomný už řadu let. A po celou tu řadu let funguje těšítko, které říká, že odjakživa připadalo nevrlým starším pánům, že civilizace se hroutí. Že ten pocit zkázy je vlastně jenom příznak mého stárnutí. I já jsem to tak bral.

Druhý vytěsňovací mechanismus říká, že západní civilizace nakonec vždycky najde nějaké řešení. Že až bude nejhůř, lidé se vzpamatují. A já jakožto majitel mozku, který prošel poměrně kvalitním školstvím a byl původně školen jako mozek technika, jsem si pokládal logickou otázku: Jaké jsou mechanismy, které způsobují, že společnost v kritické chvíli změní chování? Co ty mechanismy spouští? Jaké takové mechanismy se projevily v minulosti? Když si tyhle otázky kladeš a pokoušíš se na ně odpovídat nikoliv dalšími frázemi, ale tak, abys mohl porovnat odpověď s fakty, tak si poměrně rychle všimneš, že žádný z mechanismů, které fungovaly v minulosti, se nemohou uplatnit v naší situaci. Trochu tě to vyděsí, ale pak tu myšlenku zahodíš jen jako zajímavé intelektuální cvičení. Pak ti to nedá, vracíš se k ní. Je ti to nepříjemné, raději myslíš na něco jiného, ale uvnitř už víš, že to tak je. A nakonec přijde logický coming-out.

Celý rozhovor je ke stažení zde.